Przejdź do treści
Wielka Loża Narodowa Polski
  • GŁÓWNA
  • KIM JESTEŚMY?
    • CO TO JEST WOLNOMULARSTWO?
    • HISTORIA POLSKIEGO WOLNOMULARSTWA
      • KALENDARIUM WOLNOMULARSTWA POLSKIEGO
      • SŁYNNI WOLNOMULARZE W POLSCE
    • LOŻE WLNP
    • WOLNOMULARSTWO NA ŚWIECIE
    • MINI ENCYKLOPEDIA MASOŃSKA
  • 12 ZASAD W ∴ M ∴ R ∴
  • KONSTYTUCJA W∴L∴N∴P∴
Szukaj na stronie

MINI ENCYKLOPEDIA MASOŃSKA

MINI ENCYKLOPEDIA MASOŃSKA


Akacja – jej gałązka jest symbolem nieśmiertelności, także wolnomularskiego dążenia ku światłu.

Ciemność – symbol niewiedzy i etycznej ignorancji charakteryzującej profanów, czyli osoby niewtajemniczone. Celem wolnomularskiego procesu doskonalenia jest przejście z ciemności ku światłu, a więc ku rozumniejszemu życiu.

Czcigodny – przewodniczący loży, zwany niekiedy mistrzem katedry.

Hiram Abif – według Starego Testamentu syn wdowy, kierujący budową Świątyni Salomona. Bohater najstarszych wolnomularskich legend. Jego imię jest symbolem śmierci i zmartwychwstania, przedmiotem nauki stopnia mistrzowskiego.

Kamień nieociosany – element wyposażenia izby lożowej, symbolicznie – osoba przyjęta do wolnomularstwa, Uczeń rozpoczynający proces duchowego doskonalenia.

Kamień ociosany (kubiczny) – element wyposażenia izby lożowej, symbolicznie – wolnomularz, który przeszedł etapy duchowego doskonalenia, otrzymując wyższy stopień.

Klejnoty ruchome – Każda loża, w masonerii regularnej, ma trzy ruchome i trzy nieruchome klejnoty. Trzy ruchome to cyrkiel, węgielnica, pion; trzy nieruchome, kamień nieociosany, kamień ociosany i kobierzec. W amerykańskiej masonerii układ ten i wyjaśnienie są dokładnie odwrotne.

Kobierzec – wizerunek wykonany na posadzce loży lub na płótnie, przedstawiający symbole właściwe dla danego stopnia wtajemniczenia.

Loża – prawidłowo ustanowiona społeczność wolnomularska, jako podstawowa jednostka organizacyjna, objęta jurysdykcją Wielkiej Loży. Także określenie miejsca zebrań, a jej przestrzeń stanowi Symbol wszechświata.

Masoneria błękitna – inaczej symboliczna. Obejmuje stopnie Ucznia, Czeladnika i Mistrza wolnomularskiego, jest administrowana przez Wielką Lożę (w masonerii nieregularnej określaną przeważnie nazwą Wielki Wschód).

Masoneria wyższych stopni – kontynuacja stopni masonerii symbolicznej, w masonerii regularnej, głównie anglosaskiej, jest to Royal Arch. Szerzej rozpowszechniony (także w Polsce) jest Ryt Szkocki Dawny i Uznany, składający się ze stopni 4-33. Jurysdykcja RSDU jest rozdzielna od masonerii symbolicznej, niemniej wymaga od swych członków do niej przynależenia.

Mistrz – ten, który osiągnął trzeci, najwyższy stopień wtajemniczenia masonerii symbolicznej. Mistrz wolnomularski jest uprawniony do pełnienia funkcji przewodniczącego loży, czyli Czcigodnego. Rytuał podniesienia do stopnia Mistrza osnuty jest wokół legendy o zabójstwie Mistrza Hirama, budowniczego Świątyni Salomona.

Obediencja – związek lóż w danym kraju, reprezentowany przez Wielką Lożę, o jurysdykcji wyłącznej na jego terenie, jeśli przynależy do masonerii regularnej.

Obraz loży – spis członków loży.

Południe – symboliczna godzina podjęcia prac w loży, także część pomieszczenia lożowego, w której siedzą czeladnicy.

Północ – symboliczna godzina zakończenia prac lożowych, część pomieszczenia lożowego, w której zasiadają uczniowie.

Prace – wspólne działanie wolnomularzy podejmowane w loży, także rytualna i misteryjna część obrządku. Wykonana praca oznacza więc dokonany postęp w dziedzinie duchowego doskonalenia.

Profan – każdy kto nie jest wolnomularzem, inaczej „światowy”.

Rytuał – zbiór lożowych zachowań, wygłaszanych tekstów i wykonywanych gestów, zazwyczaj zapisywany w obowiązujących w całej obediencji Księgach Rytów. Pewne jego elementy pozwalają stwierdzić, czy mamy do czynienia z rytuałem stopnia ucznia, czeladnika, mistrza czy też jednego z tzw. stopni wyższych.

Sztuka królewska – jedno z określeń wolnomularstwa, zazwyczaj odwołujące się także do architektury i alchemii.

Światło – podstawowy, zarazem jeden z najbogatszych w treści symboli wolnomularskich. Odnosi się do Boga, prawdy, wiary, wiedzy, także do iluminacji kończącej rytuał inicjacyjny. Otrzymanie światła oznacza przejście do doskonalszego życia.

Świątynia – sala przeznaczona do obrządków rytualnych.

Świątynia Salomona – świątynia ludzkości, wiedzy i doskonalenia, symbol celu, a zarazem samego związku wolnomularskiego; wiele pojęć i symboli wolnomularskich wywodzi się ze Starego Testamentu.

Trzy Wielkie Światła – cyrkiel, węgielnica i Księga Prawa. Księgą Prawa może być Biblia, Talmud, Koran lub inne księgi objawione, podczas prac otwarte w miejscu określanym jako ołtarz. Jeśli w loży są wyznawcy różnych religii, powinny na nim być położone odpowiednie księgi.

Wielki Budownik (Architekt) Wszechświata – wolnomularskie przedstawienie Boga, jako Stwórcy kreującego świat zgodnie z prawami matematyki, a więc w sposób umożliwiający jego rozumowe poznanie. Nie jest tożsamy z Najwyższym jakiejkolwiek religii.

Wniesienie światła – utworzenie loży zgodnie z zasadami sztuki królewskiej, czyli tak, aby nowa loża mogła być uznana za regularną.

Wschód – symboliczny kierunek, z którego dociera do loży i do Ziemi całe światło. Część loży, w której przebywa Czcigodny i dostojnicy lożowi. Także określenie miejsca, gdzie odbywają się prace (np. na Wschodzie Warszawy). Również określenie obediencji, przeważnie masonerii nieregularnej.

Zachód – symboliczny kierunek, z którego przybywa do loży profan (światowy), symbol życia w ciemnościach. Także część loży od strony wejścia.

więcej znaczeń symboliki masońskiej jest zawarte w hasłach XIX-wiecznych anglosaskich encyklopedii, co jest podane tutaj

Menu:

  • GŁÓWNA
  • KIM JESTEŚMY?
    • CO TO JEST WOLNOMULARSTWO?
    • HISTORIA POLSKIEGO WOLNOMULARSTWA
      • KALENDARIUM WOLNOMULARSTWA POLSKIEGO
      • SŁYNNI WOLNOMULARZE W POLSCE
    • LOŻE WLNP
    • WOLNOMULARSTWO NA ŚWIECIE
    • MINI ENCYKLOPEDIA MASOŃSKA
  • 12 ZASAD W ∴ M ∴ R ∴
  • KONSTYTUCJA W∴L∴N∴P∴

Dane stowarzyszenia:

STOWARZYSZENIE WIELKA LOŻA NARODOWA POLSKI

Dane rejestrowe stowarzyszenia:
KRS: 0000113318
REGON: 012326703

Aplikacja do WLNP:

APLIKACJE@WLNP.PL

Adres korespondencyjny:

WLNP
Skrytka pocztowa 94
00-950 Warszawa 1

 

Wielka Loża Narodowa Polski rozpatruje aplikacje składane wyłącznie bezpośrednio do Stowarzyszenia i bez udziału pośredników. Zwracamy uwagę, że oferty polegające na odpłatnej pomocy w procesie aplikacyjnym lub odpłatnym poręczeniu przez osoby podające się za członków Wielkiej Loży Narodowej Polski są oszustwem.

Copyright 2022 Wielka Loża Narodowa Polski.
Motyw od Colorlib wspierany przez WordPress
  • GŁÓWNA
  • KIM JESTEŚMY?
  • 12 ZASAD W ∴ M ∴ R ∴
  • KONSTYTUCJA W∴L∴N∴P∴