Kronika 2006-2016

2008-04-11

Zgromadzenie Wielkiej Loży Litwy


Dnia 11 kwietnia miało miejsce spotkanie recepcyjne, podczas którego W:. M:. Wielkiej Loży Litwy Gedyminas Kavaliauskas podejmował reprezentantów Wielkich Lóż.

Następnego dnia w południe odbyło się posiedzenie Wielkiej Loży Litwy. Wielką Lożę Narodową Polski reprezentowali Wielki Bibliotekarz oraz Gwarant Przyjaźni Wielkiej Loży Litwy przy WLNP. Bracia w imieniu Wielkiego Mistrza WLNP przekazali braterskie pozdrowienia, podziękowali za zaproszenie i wyrazili radość z powodu dotychczasowej współpracy i perspektywy dalszego rozwoju wzajemnych braterskich kontaktów między obu Wielkimi Lożami. Złożyli także gratulacje Wielkiemu Mistrzowi w związku z reelekcją na następną kadencję i przekazali egzemplarz reprintu Statuts et Réglements Généraux de l’Ordre des Franc-Macons z 1781 roku, napisanych w oparciu o Konstytucję angielską zaznaczając, że posługiwał się tym zbiorem ustaw wprowadzonych pod młotkiem Ignacego Potockiego Wielki Wschód Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Po pracach rytualnych i przejściu na Uniwersytet zorganizowano zwiedzanie z przewodnikiem dekorowaną freskami Salę Biblioteki, a następnie w bazylice Św. Jana , słynnej z doskonałej akustyki, odbył się koncert, w programie którego znalazły się kompozycje F.G. Händla, B. Marcello, A. Caldary, Ch. Gounoda, W. A. Mozarta, J. S. Bacha, i C. Francka.

Bankiet wydany w auli uniwersyteckiej miał bardzo uroczysty charakter i zgromadził licznych Braci wraz z damami. Reprezentanci WLNP wraz z żonami zasiedli po prawej ręce Wielkiego Mistrza.


Redakcja wlnp.pl